CzechInterviewsPoint of view

“Mafie není jen sicilský fenomén”, rozhovor s Maria Grazia Mazzola

„Mafie není jen sicilským fenoménem“ Rozhovor s Mariou Grazia Mazzola

Jméno, které není ani v českých vodách zcela neznámé. Maria Grazia Mazzola je italská investigativní novinářka, pracující pro veřejnoprávní televizi RAI, a která vzešla u nás do podvědomí v souvislosti s vraždami slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Maria Grazia Mazzola je novinářka zabývající se italskou mafií více než třicet let. Na svém kontě má nepřeberné množství článků a rozhovorů zabývajících se touto problematikou. Nám je nebývalou ctí, že souhlasila s tímto interview pro cafeboheme.cz.

Café Boheme: Narodila jste se v Palermu na Sicílii, hlavní kolébce sicilské mafie, měla tato skutečnost co dělat s Vaším pozdějším rozhodnutím věnovat se tématu mafie jako novinářka?

Narodila jsem se a vyrůstala v Palermu, hlavním městě Sicílie, vystudovala jsem mezinárodní politologii. Vyrostla jsem v rodině sociálně a politicky zaměřené proti mafii, korupci a fašismu. Pio La Torre, zástupce PCI (Italská komunistická strana, pozn. redakce) zavražděný mafií v Palermu v roce 1982, byl rodinný přítel. Byl to ten, kdo přísahal na válku s mafií vypracováním zákonů, ze kterých se po jeho smrti staly mocné „páky“ na mafiány. Byl autorem článku 416a trestního zákoníku, který přesně určuje trestní čin spolčování s mafiánskou organizací, a následně stanovuje konfiskaci majetku mafiánů. Byla to opravdová revoluce, která bohužel byla přijata až po jeho smrti. La Torre říkal, že mafie je fenoménem politických špiček. Poté, co byl v Palermu zavražděn, šla jsem se svou matkou Lucií Mezzasalmou, abychom v márnici potvrdily jeho totožnost za doprovodu jeho věrného společníka Rosaria Di Salvo, který ho obvykle doprovázel ozbrojen v nepancéřovaném autě. Nikdy nezapomenu na tu hroznou scénu, která zůstane navždy v mé paměti: dvě těla prostřílena kulkami. Bylo pak nevyhnutelné, že po promoci jsem se jako novinářka specializovala na mafii: televizní reportáže, které zjišťovaly pravdu, a slouží tak občanům. Volba, která mě hodně stála. Dokonce i útok na mou osobu, kdy mě na ulici za bílého dne udeřil do obličeje jeden ganster z Bari, a způsobil mi tak zranění. Soudní proces stále pokračuje.

Café Boheme: V jednom rozhovorů zmiňujete, že mafie je tzv. stát ve státě. Čím je charakteristická a jak zasahuje do životů běžného občana?

Mnoho mafiánských uskupení by nemělo moc bez tajných dohod s politiky a podnikatelskou sférou. V Itálii mnoho politiků a podnikatelů spolčených s mafiány byli pravomocně odsouzeni. Záchranný kruh, který dostávají, spočívá v obchodních výměnách se skupinami, které působí v politice v rámci zadávání veřejných zakázek, ve výměně nelegálních služeb a protislužeb, vstupování do společností s podnikateli a také převzetí společností v celé Evropě. V tomto ohledu jsem natočila reportáž o mafii v Evropě SPECIALE TG1 ‘EUROMAFIE’ vysílané 15. prosince 2019 na veřejnoprávním televizním kanále Rai 1. (Existuje i anglická verze s titulky, pozn. redakce). Více než v hodinové reportáži zhlédnete nerušené působení mafie po celé Evropě. V tomto televizním speciálu jsem se zabývala zejména vraždami novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, kde jsem také objevila nepublikované dokumenty o odložených vyšetřování Ndranghety na Slovensku. Ihned po uveřejnění na TG1 mi bylo vyhrožováno smrtí ze slovenského profilu prostřednictvím Facebooku, věc je vyšetřovaná italskou policií. Ve Speciálu jsem se také zabývala vraždou maltské novinářky Daphne Caruana Galizia. Kontext je odstrašující a každý novinář, který vyšetřuje záležitosti mafie v Evropě, je ohrožen. Souvislosti mezi Ndranghetou a vládní politikou na Slovensku a vraždy Jána a Martiny nebyly nikdy řádně prošetřeny. Je to černá díra. Prověřená byla vina Mariana Kočnera a jeho materiálních vykonatelů vraždy, ale nevíme toho mnoho o obchodníku s drogami Nino Vadalà, o kterého se Ján Kuciak zajímal, než byl zavražděn.

Café Boheme: Čím si vysvětlujete, že se objevuje čím dál častější jev prorůstání mafie s politikou?

Vzájemně se doplňují a podporují. Velmi vážnou se jeví problematika mafianské mentality, která působí na území Itálie, ale i celé Evropy. Ostatně mafie není jen italským nebo sicilským problémem, mafie jsou problémem na celém světě. A děsivé je, že se předstírá, že tomu tak není. Mafianské klany jsou jediné, které mají k dispozici obrovské množství hotovosti pocházející z prodeje drog, takže pak investují, skupují a následně propírají peníze, a též se snaží zkorumpovat kohokoliv, kdo je jim v jejich činnosti jakkoliv užitečný. To znamená, že politici jdou „na řadu“ jako první. Paradoxně jim hrozí větší nebezpečí v Itálii, protože vzhledem k našim dlouholetým zkušenostem na tomto poli, je naše jurisdikce proti mafii jedinečná, naše zákony jsou uzpůsobeny v rámci této problematiky. Já se však ptám: Proč jiné země nepřijímají a neaplikují italské zákony proti mafii? Myslí si, že přijdou o byznys? Každý, kdo využívá služeb mafie spojené s obchodem, živí mezinárodní zločineckou síť a stává se spolupachatelem. A za to by měl být zatčen.

Café Boheme: Když jste poprvé uslyšela, že byl zavražděn novinář Ján Kuciak zabývající se právě politickým propojením s mafií na Slovensku, co jste si pomyslela? Znali jste se už předtím jako kolegové?

Když byli Ján a Martina zavražděni, okamžitě jsem si pomyslela, že to bude dílo mafie, ale také zkorumpovaných podnikatelů, kteří se považují za boha. Mezi vraždami Jána Kuciaka a Daphne Caruana Galizia existuje mnoho podobných prvků. Zkorumpovaní podnikatelé jako ředitelé, ale také zkorumpovaná vládní politika: a existuje největší problém při zjišťování odpovědnosti. Ti, kteří jsou u moci, to často zneužívají a brání následnému vyšetřování. Na druhou stranu však také existují politici, kteří se neúčastní těchto zločinů, a často bojují i proti zločinu tzv. bílých límečků (Jedná se o zločiny spáchané osobami, které zneužívají svého společenského postavení nebo důležitého, zpravidla vyššího postavení ve struktuře firmy, úřadu apod. – pozn. redakce). Ján Kuciak a Daphne Caruana Galizia byli zavražděni v naprostém celospolečenském nezájmu. Dva novináři/strážci v Evropě v obecné omertě.

Café Boheme: Spolupracujete s místními novináři věnujících se této problematice?

Ano, jsem v úzkém kontaktu se slovenskými, maltskými ale i ostatními novináři, věnujicích se této záležitosti.

Café Boheme: Co bývá na Vaší práci to nejtěžší? Sesbírat relevantní informace, dát je dohromady, ověřit zdroje, napsat samotný článek?

Největší potíž při samotném vyšetřování pramení z tzv. omerty, a také ze skutečnosti, že se pohybuji za kamerou. Provádět investigativní žurnalistiku za pomocí kamery není to stejné jako to někteří dělají psanými slovy. Často je třeba použít mikrokamery. Neudělala jsem kariéru, jak si dokážete představit, ale sloužím občanům hledajícím pravdu, a to mě pak uspokojuje, že se mohu na sebe podívat s čistým svědomím do zrcadla. Můj úkol je upozornit mezinárodní veřejné mínění: nepřijme-li Evropa společnou protimafiánskou legislativu a bude-li myslet jen na byznys, z evropského společenství se stane narkostát. Mezinárodní mafie již léta investují do Evropy a penězi z drog kupují firmy a restaurace. Ale zákony neumožní proti tomu bojovat stejně rychle. Je proto naléhavé se probudit!

Debora Zvardon ve spolupráci s Andreasem Pieralli

 

 

Show More

Related Articles

Close
Close